07. 02. 2024.
Kako dekorirati svoj životni prostor na studentskom budžetu
Donosimo nekoliko savjeta kako poboljšati svoje okruženje
Autor: Lara Kovačević, 04. 04. 2023.
Peto predavanje u sklopu projekta It starts with you održalo se 29. ožujka na FERu. Tema predavanja bila je Igranje i subjektivna dobrobit tijekom kojega su studenti mogli otkriti važnost igranja u odrasloj dobi.
Predavanje je održala dr. sc. Tihana Brkljačić koja je svoju karijeru posvetila proučavanju važnosti igre u odrasloj dobi, ali kako kaže, i sama se voli igrati.
Igru prepoznamo kad ju vidimo!
Igra uvijek mora biti dvosmjerna, tj. zabavna za obje strane. Izreka „igra mačke i miša“ ne može se smatrati igrom jer ona nije ni zabavna ni interaktivna za miša.
Igra može biti indikator fizičkog, psihičkog i socijalnog razvoja, ali može biti i korisna za učenje. Igre mogu biti i dio identiteta ljudi, tj. njihove kulture. Mogu nam pomoći da izrazimo vlastite osjećaje koje možda ne bismo mogli izraziti u „stvarnom svijetu“, odnosno mogu poslužiti kao fantazije i bijeg od stvarnosti.
Igre mogu imati i svoje opasnosti poput igre na tračnicama, rubu zgrade ili igre vatrom… Važno je pronaći balans u igri kako ne bismo postali ovisni o njoj (kocka), ponekad igre mogu imati i manipulativne svrhe (političke igre, igranje ljudima i sl.).
Igra i dobrobit
U odrasloj dobi često tražimo izlike kako bismo se igrali, npr. igramo se kad smo sretni, kako bismo se nagradili. No, u redu je igrati se i kada to „nismo zaslužili“.
Neki od razloga neigranja, unatoč tome što bismo se kao odrasli htjeli igrati, su nedostatak vremena, željeli bismo izgledati ozbiljno, odgovorno i važno. No, čovjek ipak pronalazi način da se igra… Igra se s djecom, ljubimcima, rješava zagonetke, igra se s odraslima u posebnim prigodama te pomoću tehnologije.
Nužno je destigmatizirati igranje odraslih jer igra može imati terapeutski učinak, može biti motivacijski alat (npr. tobogani na poslu, stepenice koje izgledaju poput klavira…) te igre često služe kao oblik teambuildinga kako bi se suradnici zbližili.
Savjet kako se igrati dok smo studenti dala nam je dr. sc. Tihana Brkljačić:
Studenti su taman negdje između, tzv. emerging adults. Bilo bi sjajno da na faksu imate nekakvu prostoriju za igranje, možda nekakav klub ili prostor u kojem bi se poticalo igranje. Neke igre, tipa igre na ploči ili klasične poput šaha zaista možete igrati u kafiću između predavanja. Naravno, kada odlučujete hoćete li učiti za nadolazeći ispit ili se igrati, ne bih preporučila igru, ali mislim da vrijeme u kojem pregledavate društvene mreže ili ispijate kavu može biti ljepše ispunjeno različitim razigranim aktivnostima.
Studentica Tonka Rimac prva je godina diplomskog studija Matematičke statistike na PMF-u, a s nama je podijelila svoje dojmove:
Svidjelo mi se ovo predavanje jer je tema inovativna i ne govori se o njoj. Ne osjećam se kao outsider što se želim igrati, a većina ljudi se ne igra. Svidio mi se novi pristup ovoj temi.
Saznaj više!
Ukoliko želite znati više o ovome i ostalim projektima koje provodimo, posjetite našu web stranicu. Kako ne biste propustili najnovije informacije o radu Udruge, zapratite nas na društvenim mrežama - Facebooku, Instagramu i LinkedInu. Pretplatite se i na naš newsletter kako biste dobili sve obavijesti o radu Udruge na mail.
07. 02. 2024.
Donosimo nekoliko savjeta kako poboljšati svoje okruženje
06. 02. 2024.
Pwc je iduće odredište STARTERovog projekta Izlet na buduće radno mjesto, broj mjesta je ograničen!
31. 01. 2024.
Saznajte koji hrvatski gradovi organiziraju karnevalske povorke i osigurajte si dobar provod u veljači.
31. 01. 2024.
Često odgađamo izvršavanje zadataka do zadnje minute. Je li uzrok tome lijenost, nedostatak samodiscipline ili je možda nešto potp...